Description
AJAX
Agregat podorywkowy AJAX przeznaczony jest do pożniwnej uprawy gleby. Elementami roboczymi tej maszyny są redlice skrzydełkowe, które podcinają i mieszają resztki pożniwne. Redlice osadzone są na 85 centymetrowej słupicy, zapewniającej bardzo duży prześwit pod ramą, co zapobiega zapychaniu się resztkami pożniwnymi. Za dwoma rzędami zębów zamocowany jest rząd talerzy o średnicy 460 mm, które montowane są na specjalnych amortyzujących sprężynach. Następnie, pole jest zagęszczane i wyrównywane przy pomocy wału rurowego.
AJAX Trio
Agregat ścierniskowy – gruber AJAX Trio przeznaczony jest do pożniwnej i bezorkowej uprawy gleby. Duży prześwit zapobiega zapychaniu się maszyny , a ustawienie zębów w trzech rzędach powoduje, iż resztki pożniwne są dobrze wymieszane. Tego typu uprawa powoduje zatrzymywanie wilgoci w glebie, sprowokowanie kiełkowania nasion chwastów oraz przyśpieszenie procesów rozkładu resztek pożniwnych. Zabezpieczenie zębów może być bolcowe lub sprężynowe ( podwójna sprężyna). Talerze zamontowane na płaskich sprężynach doskonale kruszą i rozbijają bryły gleby. Opcjonalnie gruber może być wyposażony w wał V- ring o średnicy 600 mm lub wał sprężynowy o średnicy 480 mm. Zęby zakończone są redlicami z tzw. skrzydełkami i wtedy zalecana głębokość pracy 15-20 cm, a po odjęciu skrzydełek zwiększa się ona do max. 35 cm.
GROM
Agregat ścierniskowy GROM przystosowany do płaskiej, powierzchni obróbki gleby, bezpośrednio po żniwach – powoduje szybkie kiełkowanie resztek nasion zbóż i chwastów, umożliwia szybkie gnicie resztek pożniwnych oraz zatrzymuje wilgoć w glebie. Resztki ziarna zboża i nasion chwastów kiełkują najlepiej, gdy gleba jest uprawiona po żniwach całkiem płytko. Również słoma łatwiej zmienia się w próchnicę, gdy ściernisko jest wymieszane na małej głębokości.
PEGAZ
Głębosz jest to narzędzie rolnicze służące do kruszenia, przewietrzania gleby oraz głębokiego (od 400 do 600 mm) spulchniania podglebia w celu polepszania jej własności fizycznych i biologicznych. Ten efekt agrotechniczny uzyskuje się głównie przez napowietrzanie i nawadnianie dolnych warstw gleby, co korzystnie wpływa na rozwój roślin mających głębszy system korzeniowy. Głęboszowanie stosuje się najczęściej na glebach pod uprawę buraków cukrowych, a także rzepak lub lucernę. Zabieg ten wykonuje się na danym polu raz na kilka lat (4 – 5 lat). Praktycznym wskaźnikiem do zastosowania głębosza są zastoiska wodne na wiosnę. Po głęboszowaniu rola nie wymaga głębokiej orki i jest możliwy siew roślin po zastosowaniu narzędzi doprawiających.